соціально-психологічна ДІЯЛЬНІСТЬ
СТОП НАСИЛЬСТВО!
Що таке домашнє насильство?
Як зупинити насильство?
Алгоритм дій у разі виявлення факту насильства

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ТА ДІЇ У РАЗІ ВИЯВЛЕННЯ БУЛІНГУ
Алгоритм реагування педагога на факт виявлення булінгу
Алгоритм дії батьків у випадку цькування та знущань з дитини
- Насамперед необхідно вдома ліквідувати атмосферу, що сприяє перетворенню дитини на «жертву». Жодної надмірної опіки чи, навпаки, деспотизму, покарань та побиття за провину.
- Необхідно обов’язково запитати у дитини, як справи у школі, маючи на увазі не тільки оцінки, а й відносини з однокласниками. Обережно ставте питання, оскільки цькування може бути не стільки відкритим, а й прихованим, пасивним, наприклад: небажання сидіти за одною партою, грати в одній команді, ігнорування тощо. Якщо ви відчули певні негаразди, поговоріть з дитиною та її класним керівником.
- Якщо булінг уже відбувся, зважте його масштаби. Якщо це проблема між двома дітьми, яку можна владнати власними силами, краще дати дитині можливість самостійно розібратися та навчитися відстоювати власні інтереси.
- Якщо третирування вже набуло розмаху, проаналізуйте разом із дитиною, чи зможе вона сама захистити себе та відновити свій авторитет у класі.
- Якщо дитина дуже скромна та невпевнена в собі – допоможіть їй стати більш впевненою, адже підвищення самооцінки робить людину більш урівноваженою та терпимою. З’ясуйте, які гуртки відвідують її однокласники, чим займаються в позаурочний час. Заохочуйте дитину до активної участі в загальношкільних заходах, які зближують дітей та допомагають набути впевненості в собі.
- В особливо важких випадках, якщо дитина з певних причин стала ізгоєм у класі, приверніть увагу класного керівника та шкільного психолога до проблеми. У цьому випадку обов’язково потрібна допомога адміністрації закладу освіти та фахівців.
Що сказати постраждалій від знущань та цькування дитині

Пам’ятка «Як уникнути булінгу?»
- Упевнись, що ти не є кривдником /кривдницею стосовно інших;
- Заступайся за тих, кого ображають;
- Якщо ти став/стала жертвою булінгу – розкажи про це дорослим (батькам, учителю, психологу тощо);
- Якщо ти побачив/побачила, що над кимось знущаються, - клич на допомогу, привертай увагу дорослих;
- Стався до інших так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе;
- Є питання – звертайся до психолога або до людини, якій ти довіряєш, телефонуй на Національну дитячу «гарячу лінію»